Thai & Yoga Masajı

Thai Masajı Nedir & Kimlere Yapılır

Hint, yoga, Tayland ve Çin geleneğinin tedavi şekillerinden biri olan Thai masajının tarihi, M.Ö. 2. yüzyıla dayanmaktadır. Thai masajı; beden, zihin ve ruhun tedavi edilmesini amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Bu bildiğimiz masajlarda yapılan, ovma, sıkma gibi tekniklerin tamamen dışında, esnetme ve germe hareketleri ile yapılan bir yöntemdir. Yaklaşık 1.5 saat süren bu esneme ve germe hareketleri ile, insan vücudunda bulunan ve sayısı 70.000’i aşkın olarak tespit edilen “Sen” adı verilen noktalar üzerine, sistematik basınçlar uygulanarak yapılır. “Sen” noktaları, vücudumuzda bulunan enerji kaynaklarına verilen addır. Bu enerji kaynaklarına yapılan basınçlar neticesinde, kişi üzerindeki stresi atar, burkulma, incinme gibi pek çok fiziksel rahatsızlıkların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımı hızlanırken, içimizde bulunan enerji açığa çıkarak daha çabuk iyileşme, kendimizi daha zinde ve iyi hissetmemizi sağlar.
Teknik olarak; vücuttaki enerji akış dengesini sağlamak için enerji kanalları üzerinde bulunan noktalara pres ve eklem esnekliği ve hareketliliğini sağlamak için pasif yoga hareketlerini kapsamaktadır. Masörler belli noktalara basıyı baş parmakları, elleri ve ayaklarıyla uygulayarak vücudun enerji akımını canlandırır ve müşterilerine esneme dahil bazı hareketler yaptırır. Thai masajı kıyafetli bedene ve yarı sert bir zeminde yapılır. Bir çok germe, çekme, esnetme ve baskı hareketleri uygulanabilen bu masajda seans esnasında kişinin ağrı eşiği dikkate alınarak uygulanan baskı ayarlanmaktadır.

Halk arasında duyulan ” Thai masajı çok ağrılı bir masajdır” düşüncesi doğru değildir. Önemli olan masajı uygulayan terapistin hassasiyetidir.Günümüzde fizyoterapistler tarafından uygulanan birçok teknik, Thai masajı kaynaklıdır. Seans sonunda kişi kendini yenilenmiş ve bütün enerji kanallarının açılmış olduğunu hisseder.

Thai masajı esnekliği artırır, stresi azaltır, iç organları uyarır ve vücudun enerji sistemini dengeler.Geleneksel Thai masajı bilindik masaj türlerinden ayrılan en önemli özelliği, fiziksel hastalıkların, eklem ve kas problemlerinin giderilmesinde ve enerji dengenizin düzenlenmesinde etkili olmasıdır.

Thai Masajı Hangi Bölgelerde Uygulanmaktadır

Thai masajı,vücudumuzun 4 bölgesine yapılan, esnetme germe ve belirli sinirlere dokunarak yapılan bir terapi şeklidir. Bu dört bölgeye yapılan çalışmalar sonucunda hem beden, hem de ruhun sağlığa kavuşması sağlanır. Gelin şimdi bu bölgeleri ve terapi şekillerini inceleyelim.

1 -Ayaklar: Hepimizin bildiği üzere, ayak tabanından beyne kadar tüm sinirler bu bölgeden geçer. Ayaklarda bulunan sinirler üzerine yapılan uygulamalar sonucunda, kişi hem bedeninde, hem zihninde, hem de ruhunda rahatlık hisseder. O bölgedeki kaslar iyice gevşetilip, hazır hale geldikten sonra germe, esnetme hareketleri yapılır. Hepimiz bebeklere yapılan ayak masajı sonucunda, bebeklerde sakinleşme ve huzuru fark etmişizdir. Doktor bile uyumayan, huzursuz bebeklerin ayaklarını, sırtını ovalayın, masaj yapın derler. Onlara yapılan bu masaj sonrasında ki mutluluğun, bize nasıl etki edeceğine siz karar verin.

2 – Bacaklar: Kaslar ve eklemleri rahatlatmak için ayaklardan sonra bacaklara geçilir. Bacaklarda; esnetme, germe, basınç uygulama ve çekme hareketleri yapılır. Kas kütlesinin çok olduğu ve sinirlerin en yoğun olduğu bölge olduğu için bu bölge de oldukça uzun çalışılmaktadır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda kaslar iyice gevşer ve kendini bırakır. Bu bölgeye yapılan işlemler bittikten sonra diğer bölgeye geçiş yapılır.

3 – Sırt: Bacaklardan sonra sırt bölgesine geçilir ve germe, esnetme işlemlerine burada devam edilir. Germe ve esnetme işlemleri için hastanın kollarından yardım alınır. Bu bölgede de terapi tamamlandıktan sonra, sırt kaslarında yumuşama, rahatlama hissedilir. Kronikleşmiş meslek hastalıkları haline gelmiş sırt ağrıları tamamen yok olur ve büyük bir rahatlık sağlar. Tabiki düzenli Thai masajı yaptırmak şartıyla…

4 – Boyun: Thai masajında en son bölge boyun bölgesidir. Tüm bedenin, gerek fiziksel, gerek zihinsel anlamda yükünü taşıyan omuriliklere ve boyuna yapılan esnetme ve germe uygulamalar ile rahatlatma sağlanır. Uzman kendi iki elini kenetleyerek, yardım alan kişinin boyun bölgesine ovma işlemi yapar. Boyun bölgesi de en az 30 dakika sürer. Böylelikle Thai masajının sonuna gelinir.

Yapılan bu Thai masaj sonucunda annenizden o gün doğmuşsunuz hissini yaşayacak, hiç sıkıntınız yokmuş gibi hayatınıza devam edeceksiniz. Bu etki sadece o gün değil, o hafta boyunca sürecek. Thai masajını Türkiye’nin diplomalı tek terapisi olan Zen Terapi Merkezi kurucusu olan, Naz Özen’den almayı unutmayın.
Çamlıca Mahallesi, Kavakdere Cd. No: 170, Kat: 2, Daire: 2,
16110 Nilüfer/Bursa
Mobil: (0530) 285 67 27
Pazartesi-Cumartesi:
11:00 - 23:00
Pazartesi: Kapalı

Yeniden doğmaya hazır mısınız?

Masajın sonunda iliklerinize kadar hissedeceğiniz rahatlık ve huzur ile daha zinde olarak bir sonraki güne başlayacaksınız.
envelopephonemap-markerclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram